ÚČINKUJÍCÍ

SKUPINY V LUCERNĚ VYSTOUPÍ V TOMTO POŘADÍ:

George & Beatovens

Prúdy

Energit

Synkopy 61

Vladimír Mišík & ETC…

Jazz Q Martina Kratochvíla,

The Primitives Group

Lešek Semelka & S.L.S.

George & Beatovens

Kahovec, Eichler, Levitus, Novák a Sodoma

Žádný ze současných členů skupiny se s George & Beatovens nezúčastnil Československých beat-festivalů. Skupina byla tehdy plně spojena s Petrem Novákem, který se - samozřejmě - obou prvních festivalů zúčastnil. Za Klaunovu zpověď dostal na druhém z nich cenu za nejlepší skladbu roku. Kapela pak ze známých důvodů zanikla (Petr Novák v roce 1969 vyhlásil na Bratislavské lýře minutu ticha za Jana Palacha) a Petr Novák ji obnovil až v druhé polovině sedmdesátých let. Později do skupiny nejprve přichází současný baskytarista a zpěvák Karel Novák (1982), Karel Kahovec (1995), ten ještě dva roky zpíval společně s Petrem Novákem, a nakonec bubeník Petr Eichler (1996). Následujícího roku Petr Novák zemřel. Skupina pak pokračovala dál už jen s Karlem Kahovcem a častým hostem Viktorem Sodomou.

Karel Kahovec i Viktor Sodoma ale jsou účastníky Československého beatového festivalu. Karel Kahovec ho zažil se skupinou Flamengo (oba ročníky) a Viktor Sodoma s Apollobeatem (1968). Dokonce dostal cenu jako Zpěvák roku.

George & Beatovens: Karel Kahovec - zpěv, Viktor Sodoma - zpěv, Viktor Levitus - kytara a zpěv, Karel Novák - baskytara a zpěv, Petr Eichler - bicí

Prúdy

Fedor Frešo, Pavol Hammel, Fero Griglák

Skupinu Prúdy založil Pavol Hammel v roce 1962, který s touto skupinou hrál na obou Československých beat-festivalech (1967 a 1968).V roce 1967 za písničku „Balada o smutnom Jánovi“ Prúdy dostaly zvláštní cenu za nejlepší text. V roce 1968 přichází do skupiny Prúdy Fedor Frešo (hrál předtím ve skupině Soulmen Deža Ursínyho, která se účastnila Československého beat-festivalu v roce 1967 a dostala na něm Velkou cenu).

Jak už to tak bývá, skupina několikrát svoje obsazení měnila, Frešo z ní odchází v roce 1969 (zakládá společně s Marianem Vargou Collegium musicum), do skupiny Prúdy naopak nastupuje František Griglák – (kytara).


Nebudeme tady popisovat podrobný vývoj a další změny v kapele, důležité je, že skupina Prúdy zahraje na koncertu Československý beat-festival po 50 letech v sestavě:

Pavol Hammel zpěv a kytara, Fedor Frešo - baskytara, Fero Griglák - kytara, , Peter Preložník - klávesy, Igor Skovay - bicí

Energit


Zleva Vladimír Guma Kulhánek - baskytara, Luboš Andršt - kytara, Jiří Zelí Zelenka - bicí, a Honza Holeček - klávesy a zpěv.

Z členů této skupiny se zúčastnil Luboš Andršt 3. beatového festivalu v roce 1971, kdy hrál s Jazz Q. Vladimír Guma Kulhánek hrál na na témže festivalu se skupinou Flamengo.


Přečíst celý článek »

Synkopy 61

Synkopy 61 patří k vůbec nejstarším dosud existujícím skupinám u nás. Založil je Petr Směja, když mu bylo čtrnáct let. Po roce a něco skupina poprvé vystoupila. Po příchodu Michala Poláka v roce 1966 se skupina začala víc orientovat na vokální skladby The Beach Boys, The Hollies, The Yardbirds apod. Ostatně vysloužila si také přízvisko Moravští Beach Boys.

Synkopy 61 účinkovali s úspěchem na prvních dvou Československých beat-festivalech (třetího se nezúčastnili). Na tom prvním v roce 1967 získali titul “Nejlepší moravská skupina”, na druhém o rok později 2. místo za skladbu Casanova (O. Veselý – F. Jemelka).

Skupinou prošly další velké osobnosti moravské hudební scény jako je Pavel Váně nebo Oldřich Veselý, Emil Kopřiva a další.

Synkopy 61: Petr Směja - kytara, zpěv, Pavel Pokorný - doprovodná kytara, housle, zpěv, Jan Korbička - klávesové nástroje, zpěv, Vilém Majtner - baskytara, zpěv, Jiří Rybář - bicí, zpěv, Michal Polák - sólo zpěv, akustická kytara.

Vladimír Mišík & ETC…:

Skupinu ETC… založil Vladimír Mišík až v roce 1974. Na 1. Československém beat-festivalu v roce 1967 nebyl, ale hned rok poté na 2. Československém beat-festivalu už zářil v souboru Blue Effect, což byla pětice Hladík-Mišík-Kozel-Čech-Svoboda. Když se rozdávaly ceny, stal se Blue Effect společně s Matadors nejlepší skupinou roku. Blue Effect se stal dokonce objevem roku. Nejlepší skladbou festivalu byla píseň „Sunny Grave“, která vyšla v roce 1969 už jako Slunečný hrob na deskách.


Oba texty jak český, tak i anglický napsal Jiří Smetana. Nemusím připomínat, že autorem hudby je právě Vladimír Mišík a píseň je stálicí v jeho repertoáru. V roce 1970 Vladimír Mišík z Blue Effectu odešel a společně s Flamengem vydal nesmrtelnou desku Kuře v hodinkách. Chvilku zpíval v Energitu Luboše Andršta a pak už následovalo založení skupiny ETC…, se kterou vystupuje dodnes.

Vladimír Mišík & ETC…: Vladimír Mišík – kytara a zpěv, Petr „Kulich“ Pokorný – kytara, Pavel Skála – kytara, zpěv, Jiří Veselý – basa, harmonika, Jiří Zelenka – bicí a zpěv, Vladimír Pavlíček – housle

Jazz Q Martina Kratochvíla

Jazz Q je jazz rocková a art rocková skupina, která vznikla v roce 1964. Založili ji dva významní hudebníci: především to byl klávesista a skladatel Martin Kratochvíl a všestranný hudebník Jiří Stivín, který se později vydal jinou cestou a skupinu opustil.
Byl to zejména Martin Kratochvíl, který díky studiu ve Spojených státech (Berklee College of Music v Bostonu) a dobrou znalostí britských skupin vytvořil progresivní elektrofonickou verzi art-rocku a jazz-rocku.


Přečíst celý článek »

The Primitives Group

Skupina se zúčastnila obou prvních ročníků Československého beat-festivalu. Překvapila zejména na druhém, kde předvedla úžasnou show plnou světel i ohňových efektů. A nad tím vším lítala vyděšená holubice. Na naše tehdejší poměry něco naprosto neskutečného. Skupina pravděpodobně tyto efekty na jevišti u nás používala jako vůbec první. Se skupinou spolupracoval například Ivan „Magor“ Jirous a další zajímavé osobnosti. S týmem umělců vymysleli líčení podle hvězdných znaků kabaly a všechny ony zmíněné efekty. Když Ivan Hainiš emigroval do Švédska, skupina se rozpadla. Byla ale obnovena v roce 2016 a tak právem patří na vzpomínkový koncert do Lucerny.

The Primitives Group: Ivan Hajniš – frontmann, zpěv, kytara, bluesová harmonika, Zdeněk Burda - kytara, Ivan Drimaj – basová kytara a zpěv, Josef Havlíček – bicí, Jarda Šantrůček – klávesy

Lešek Semelka a S.L.S.

Lešek Semelka začínal se skupinou Cardinals. To mu bylo dvaadvacet a s touto skupinou se také zúčastnil 2. československého beat-festivalu. O dva roky později vystřídal Vladimíra Mišíka ve skupině Blue Effect, což mu zajistilo účast i na 3. československém beat-festivalu. Z Blue Effectu odešel v roce 1975, kdy založil vlastní uskupení Bohemia, ale o tři roky později se zase do Blue Effectu vrátil. V roce 1981 tuto skupinu definitivně opouští a zakládá S.L.S. (Společnost Leška Semelky). Skupina se po čtyřech letech rozpadla, ale Lešek ji v roce 2010 obnovil a tak ho můžeme i s touto skupinou slyšet 17. 12. 2017 na Československém beatovém festivalu po 50 letech.

Přečíst celý článek »

φ