HISTORIE

Do této rubriky zařazujeme vzpomínky na minulé beat-festivaly, zajímavé odkazy a pod. Může zde být i vaše vzpomínka.

Fedor Frešo: Nejdůležitější události mé hudební kariéry.

Pražské bigbítové festivaly a hlavně svoji účast na nich považuji za nejdůležitější události mé hudební kariéry.
Ursiny, jako známý muzikant od dob Beatmen, mě po amatérských začátcích jako dvacetiletého vtáhl do světa “velkého” bigbítu a tak nastartoval kariéru, která vlastně trvá dodnes. První vstup do Lucerny byl velká zkouška mého sebevědomí a během vystoupení The Soulmen jsem trpěl neuvěřitelnou trémou. Na zkouškách jsem sledoval ostatní kapely a neustále zvažoval, kdo má jaké šance na získání ceny. Ohlas na naše vystoupení, reakce publika a verdikt poroty mě upřímně překvapily. Fakt, že nám “jednoznačně” přisoudili velkou cenu, měl za následek přirozenou euforii. Měl jsem pocit, že The Soulmen je cílová kapela mého snažení a už nebude žádná jiná. Dost jsem se mýlil.

Přečíst celý článek »

Pavel Váně: Vzpomínka na rok 1967

Celý rok 1967 jsme asi všichni prožívali velké naděje z prvních náznaků politického uvolnění,
pro mě osobně pak byla hodně důležitá maturita na gymplu - tehdy SVVŠ, potom hned nástup na „fildu“, na katedru psychologie.

Byl jsem druhým rokem členem tehdy už velmi populární kapely Synkopy 61. To znamenalo spoustu vystoupení nejen na obligátních tancovačkách, ale často taky v klubech a dokonce na samostatných koncertech. Natáčeli jsme první nahrávky v Československém rozhlasu a taky už i první desky. Na prvním singlu jsem dokonce sólově zpíval v dosud asi největším hitu Synkop - Válka je vůl. Přečíst celý článek »

Petr Směja: Mé vzpomínky na 1. a 2. čs. beat festival v Praze

Z pozvání na 1. Čs. beat festival, který se uskutečnil 20. -22. prosince 1967, měla celá naše kapela Synkopy 61 velkou radost, neboť v Praze jsme předtím nikdy nehráli a ještě k tomu v Lucerně!
Koncerty před vyprodaným hledištěm měly neopakovatelnou atmosféru, ale nejlepší ze všeho byly mimosoutěžní půlnoční beat-sessiony na Žofíně. Díky festivalu jsme navázali dlouholetou spolupráci s nakladatelstvím Panton, které nám v edici Mikrofóra vydalo první EP desku, Česťou Klosem a Michalem Horáčkem z časopisu Melodie, kritikem Jiřím Černým a dalšími hudebními osobnostmi. Přečíst celý článek »

φ