Aktuálně

Necháme hrát Mišíka

a to na Československém beat-festivalu 17. 12. v pražské Lucerně.


Mišíkova hudební cesta je lemovaná legendárním názvy kapel: ve skupině Komety se seznámil s Radimem Hladíkem, spolu přešli do Fontány, která se později proslavila pod názvem The Matadors, chvilku hrál s George and Beatovens, pak společně s Radimem Hladíkem založil The Special Blue Effect (později Blue Effect, ještě později Modrý efekt, M efekt bez tečky za „M“ i s tečkou), pak přišlo Flamengo (ano, v té době vzniklo Kuře v hodinkách). Přeskočme pár let až do roku 1974 a je tu Etc…

Na Československém beat-festivalu vystupoval Vladimír Mišík dvakrát: v roce 1968 s Blue Effectem a v roce 1971 s Flamengem. Přečíst celý článek »

George and Beatovens zahájí 17. prosince Československý beat-festival v Lucerně

Asi to víte, ale jen pro připomenutí: když osmnáctiletý Petr Novák zakládal skupinu, pojmenoval ji Beatles. To ovšem nemohlo projít a tak podle svého bubeníka Jiřího Jiráska ji nazval George and Beatovens. A pod tímto názvem skupina působí dodnes. Skupina měla - jako všechny beatové skupiny u nás - poměrně složitou historii, včetně odchodu Petra Nováka do Flamenga, dočasného zániku (dvakrát), opětovného obnovení, Jen pro ilustraci, ze známých muzikantů skupinou postupně prošli: Juračka, Mišík, Obermayer, Andršt a řada dalších. V roce 1993 se stal členem skupiny Karel Kahovec, který se skupinou zpíval po boku Petra Nováka plné čtyři roky, až do Novákovy smrti.

Přečíst celý článek »

Lešek Semelka: Měl jsem štěstí na kytaristy

Lešek Semelka hrál na Československých beatových festivalech dvakrát: poprvé v roce 1968 se skupinou Cardinals a podruhé v roce 1971 se skupinou Blue Effect.
V roce 1968 jsem byl z festivalu vyvalenej, protože jsem krátce před tím přišel do Prahy z Litvínova, kde jsem do té doby žil. Takže Cardinals byla vlastně moje první větší štace. Ta kapela už točila nějaké desky a tak jsem byl rád, že jsem se do takové kapely dostal. Bylo mi tehdy dvaadvacet let. Do kapely jsem udělal konkurs a bylo to pro mne něco úžasného. Přečíst celý článek »

KOMPILACE BEATLINE 1967-1969 NA EXKLUZIVNÍM VINYLU!

Legendární muziku šedesátých let najdete na LP, vydaném speciálně k letos obnovenému Čs. beatovému festivalu.

Olympic, Soulmen, Prúdy, Framus Five, Flamengo, Rebels, Synkopy 61, Bluesmen, Atlantis, Matadors, George & Beatovens, Vulkán, Cardinals, Komety, Crystal a Juventus.

Výjimečná šance pro všechny fandy klasického bigbítu: šestnáct pecek z let 1967 až 1969 na jednom LP.

Tato limitovaná vinylová edice bude v prodeji pouze 17. prosince 2017 na festivalu v pražské Lucerně.
Vydává SUPRAPHON

Praha TV o beat-festivalu

Byl jsem hostem PRAHA TV a s Martinem Severou jsme si povídali o Československém beat-festivalu po 50 letech. Záznam můžete vidět, když kliknete na tento odkaz

http://prahatv.eu/archiv/video/host-dne-20-11-2017-01-34

Energit zahraje v Lucerně!

Skupina Energit vznikla v roce 1973 a Luboš Andršt v ní byl zakládajícím členem společně se zpěvákem Ivanem Khuntem, bubeníkem Erno Šedivým a baskytaristou Vladimírem Padrůňkem. Neexistovala dlouho, po jejím zákazu Šedivý a Khunt emigrovali. Pozdějším Energitem Luboše Andršta pak prošla řada hudebníků: Mišík, Kohout, Viklický apod. Po více než třiceti letech byla skupina obnovena a hraje v obsazení: Luboš Andršt - kytara, Vladimír Guma Kulhánek - baskytara, Jiří Zelí Zelenka - bicí, a Honza Holeček - klávesy a zpěv. Jsou dalšími účastníky Československého beatového festivalu po 50 letech, který se uskuteční 17. prosince v pražské Lucerně. Přečíst celý článek »

Pozvánka na vernisáž Popmusea

Srdečně zveme a těšíme se, že ukázka z výstavy bude i v Lucerně na Československém beat-festvivalu, který se koná 17. prosince od 17:00.

POPMUSEUM PŘIPOMENE SVÁTKY ČESKÉHO A SLOVENSKÉHO BIGBÍTU
V prosinci uplyne půl století od 1. československého beatového festivalu. Byla to akce přelomová: „přes všechny výhrady… poskytl festival docela přehledný obrázek o tom, kam až to domácí beatová scéna dotáhla,“ pravil Ondřej Konrád, hudební publicista (a pamětník, někdy i protagonista těch událostí, zkráceně insider) dvacet let poté v časopiseckém seriálu, z nějž povstala první kniha o historii českého a slovenského rocku před rokem 1989. Přečíst celý článek »

Pavol Hammel: Hrajeme stále dobře, bude to nářez!

Představujeme dalšího účastníka Československého beat-festivalu po 50 letech, který se uskuteční 17. prosince v pražské Lucerně.

Foto Ctibor Bachratý

Pavol Hammel je bezpochyby beatová legenda. V roce 1963 založil skupinu Prúdy, (skupina ve skutečnosti začínala o rok dřív pod názvem Jets). Kapelou prošla řada známých hudebníků, zejména klávesista Marián Varga, baskytarista Feder Frešo (je i v současném obsazení), bubeník Vlado Mallý a další. Na 1. československém beat-festivalu dostávají Prúdy cenu za nejlepší texty k vlastním písničkám. Na 2. československém beat-festivalu v pražské Lucerně v roce 1968 (to bylo Hammelovi pár dní dvacet let) získává píseň Čierna ruža titul skladba festivalu. Prúdy nesmí chybět ani na 3. československém beat-festivalu v roce 1971, který byl v té době zatím poslední. K Hammelovým nejslavnějším písním patří bezpochyby Medulienka, Do piesku píš, Učitelka tanca apod. Na svých hudebních projektech spolupracoval se skupinou Collegium Musicum a Radimem Hladíkem.

Pavol Hammel nám zodpověděl pár otázek:
Když se ohlédnete za těmi padesáti lety, které uplynuly od prvního historického beat-festivalu v pražské Lucerně, co vám beat dal a co vám beat vzal?
Přečíst celý článek »

φ